Dr. Banu Öztürk

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

Dr. Banu Öztürk

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

FacebookTwitterInstagramYoutubeWhatsapp

Sürekli Şeker Takibi

Anasayfa > Tedaviler > Sürekli Şeker Takibi

Sürekli Şeker Ölçüm Sistemi-Parmak Delmeden (Csgm)

Dünya genelinde son 4-5 yıldır kullanımı yaygınlaşan, ülkemizde 1-2 yıllık geçmişe sahip olan bir yenilikten bahsetmek istiyorum.

Sürekli şeker ölçüm sistemler (CGMS) adında bir yöntem vardır. Şekerin düzenli zaman aralıklarında gün boyu ölçülmesi, kısaca şeker holteri de diyebiliriz.

Parmak delmeden her dakika şeker ölçümü yapan cihaz kulağa çok güzel geliyor değil mi?

Hastalara ve hekimlere inanılmaz kolaylık ve konfor sağlayan bu cihazları muayenehanemizde kullanmaya başladık.

Cihaz iki hafta boyunca düzenli şeker ölçümü yapıyor. İki haftanın ortalama şeker değerlerini, HbA1c değerini, saatlik ortalamaları, tüm hipoglisemi olaylarını, şeker dalgalanmalarını ve bu dalgalanmaların en sık ve en az yaşandığı saatler gibi birden fazla veriyi değerlendirme imkânı tanıyor.

CGMS sistemiyle günde 15 dakika aralıklarla şeker ölçüm verileriniz kaydedilmekte ve grafiklerle değerlendirmeler yapabilmektesiniz hem de hiç parmağınızı delmeden.

Bu sayede tedavi değerlendirmesi, ilaç etkinliği, ilaç dozlaması ilaç değişikliği, diyet uyumu veya uyumsuzluğunun sonuçları gibi durumları son derece verimli bir şekilde analiz edebiliyoruz. Cihaz ile hastalarımızın tedavisinde başarı oranlarımız da arttı.

Şimdi CGMS cihazları ile çok ileri seviyede değerlendirmeler yapıp tedaviyi CGMS takip sürecinde yaparak önceki ve sonraki tedavilerin etkilerini çok net bir şekilde gözlemlemekteyiz.

 

 

 

Sosyal Medyada Dr. Banu Öztürk

 
 

Twitter'da Banu Öztürk

2020 -Uzm. Dr. Banu Öztürk. Her hakkı saklıdır.