Dr. Banu Öztürk

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

Dr. Banu Öztürk

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

FacebookTwitterInstagramYoutubeWhatsapp

Diyabet Ve Ayak

Anasayfa > Tedaviler > Diyabet Ve Ayak

Diyabet ve Ayak Sağlığı

Ayaklarının ve ciltlerinin bakımı geliyor. Oysa ki öyle değildir.  Diyabetik nöropati dediğimiz sinir sisteminin etkilendiği ve genellikle belirti vermeyen bir komplikasyonu bulunmaktadır.

Ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, ateş basması, soğuma, üşüme gibi durumlar diyabetik nöropatinin bulguları arasındadır. Nöropati ile kast edilen durum, şekerin sinir sistemini tuttuğu durumlardır.

Diyabetik ayak özellikle bu açıdan bizim için çok önemlidir. Vakalarımızın büyük bir kısmında özellikle ayaklarında his kaybı yaşanır. Bir cama bastıklarında, bir kesici ya da delici nesneye bastıkları zaman bunun farkında olamazlar. Özellikle sahilde yalın ayak yütümek en büyük risklerden bir tanesidir. Ayağa batan ve fark edilmeyen nesneler kısa sürede ayakta iltihaplara, ayak kaybına neden olabilecek enfeksiyonlara yol açabilir. Bu yüzden diyabetik hastalarımızın ayak bakımına çok önem veririz ve bunun için birincil önceliği yani asıl sorumluluğu hastalarımıza vermek isteriz.

Haftada bir kez ayaklarını kontrol etmeleri bile çok önemli ve ciddi komplikasyonları önleyebilir. Diyabetik hastalarımızın özellikle ayak tabanlarını ayna ile değerlendirmeleri, ayaklarının bakımını her gün özenle yapmaları, ayaklarını yıkadıktan sonra kurutmaları çok önemlidir. Abdest aldıktan sonra ayak parmak aralarının kurutulmaması ve sık sık kurutmadan ıslak veya nemli bırakılması o bölgelerde mantar enfeksiyonlarının oluşmasına yol açabilir. Mantar enfeksiyonları ne yazık ki ayağı enfeksiyona maruz hale getirmekte.

Diyabetik hastalarda ayağın mikrop kapması, diyabet olmayanlara kıyasla çok ciddi bir durumdur çünkü diyabetik hastaların immün sisteminde yüksek kan şekeri, nöropati ve sinir sisteminin etkilenmesi dolayısıyla bozukluklar olabilir. Periferik arter bozukluğu varsa, yani başka bir deyişle ayak damarlarında ateroskleroz damar sertliği varsa o bölgenin kanlanması da bozuk olduğu için ne yazık ki ampütasyona kadar gidebilen, başka bir deyişle ayağın kesilmesine veya parmak kesilmesine kadar gidebilen durumlara yol açabilir.

Bunun için herkesin kendi yapabileceği çok basit bir muayene ile ayaklar ve parmak aralarına bakılarak tırnaklarda mantar, renk değişikliği, ayak tabanında devamlı tekrarlayan, mevcut olan veya açılıp kapanan yara veya çok daha önemli bir durum olan ayaklarda sertleşme, pul pul dökülme, kuruma var mı incelenmelidir.

Kuruma çok önemlidir. Çünkü ayak tabanı kurumadan dolayı çatlarsa oluşan çatlaktan mikrop girme olasılığı yüksektir. Mutlaka her akşam dizden itibaren parmak araları, ayaklar ve tabanlar dâhil olmak üzere her iki ayağa nemlendirici sürmelidirler. Bu basit önlem diyabetik ayak kesilmelerini önleyen çok önemli bir unsurdur.

 

Sosyal Medyada Dr. Banu Öztürk

 
 

Twitter'da Banu Öztürk

2020 -Uzm. Dr. Banu Öztürk. Her hakkı saklıdır.