Dr. Banu Öztürk

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

Dr. Banu Öztürk

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

FacebookTwitterInstagramYoutubeWhatsapp

CGMS

Anasayfa > Tedaviler > CGMS

Şeker Ölçümünde Büyük Kolaylık

Dünya genelinde son  4-5 yıldır  kullanımı yaygınlaşan, ülkemizde 1-2 yıllık  geçmişe sahip olan bir yenilikten bahsetmek istiyorum. Diyabetle ilgilenen hekimlerin sürekli bilimsel yayınlarda okuduğu, toplantılarda dinlediği sürekli şeker ölçüm sistemleri(CGMS) adında bir yöntem vardır. Şekerin düzenli zaman aralıklarında gün boyu ölçülmesi, kısaca şeker holter de diyebiliriz.

‘Parmak delmeden her dakika şeker ölçümü yapan cihaz!’ kulağa çok güzel geliyor değil mi? Hastalara ve hekimlere inanılmaz kolaylık ve konfor sağlayan bu cihazları kliniğimizde kullanmaya başladık. Cihazların hastalara sunduğu rahatlık ve konforun ötesinde diyabet takibinde bizlere öğrettikleri ile hastaların tedavisinde çok önemli gelişme ve katkılar yapmaktadır.

Bu cihaz Avrupa da 2014’te, ülkemizde Mayıs 2017’de kullanıma sunuldu.

CGMS takiplerine tecrübem arttıkça alıştım ve artık parmaktan yapılan ölçümler ile hastaların tedavisini değerlendirmekte çok zorlanıyor ve bu değerlere göre tedavi değişikliği yapmaya korkuyordum. Bir yıl içinde hastalarımın tedavisinde başarı oranlarımız da arttı.

Cihaz iki hafta boyunca düzenli şeker ölçümü yapıyor. İki haftanın ortalama şeker değerlerini, HbA1c değerini, saatlik ortalamaları, tüm hipoglisemi olaylarını, şeker dalgalanmalarını ve bu dalgalanmaların en sık ve en az yaşandığı saatler gibi birden fazla veriyi değerlendirme imkanı tanıyor. Bu sayede tedavi değerlendirmesi, ilaç etkinliği, ilaç dozlaması, ilaç değişikliği, diyet uyumu veya uyumsuzluğunun sonuçları gibi durumları son derece verimli bir şekilde analiz edebiliyoruz.

Bu cihazları kullanmadan önce diyabet hastaların tedavisinde kan tahlillerinin sonuçları, evde yapılan şeker ölçümleri, şikayetler ve muayene bulguları ile değerlendirme yapıp tedavi uyguluyorduk. Fakat şimdi CGMS cihazları ile çok ileri seviyede değerlendirmeler yapıp tedaviyi CGMS takip sürecinde yaparak önceki-sonraki tedavilerin etkilerini çok net bir şekilde gözlemlemekteyiz. 3 ay sonunda HbA1c değerine göre tedavi değerlendirmeleri bazen hastalara telafisi olmayan zararlar verebiliyor. 3 ay boyunca şekerin anormal iniş çıkışlarına bağlı komplikasyonlar olabilmekte.

Evde yapılan şeker takiplerinin değerlendirmelerinden  verimli sonuçlar alındığını düşünmüyorum.  Diyabet hastası birey  evde takip yaparak şekerini günde en fazla kaç  ölçebilir? Bu kadar ölçüme parmak mı dayanır?  Bir iki gün ölçtük diyelim, hergün  ölçüm yapmak işkence değil mi? Oysa ki CGMS sistemiyle  günde 15 dakika aralıklarla şeker ölçüm verileriniz kaydedilmekte ve  grafiklerle değerlendirmeler yapabilmektesiniz hem de hiç parmağınızı delmeden.

100 parçadan oluşan bir puzzle düşünelim. Sizlere 6 parçasını verdiklerinde mi bu puzzle çözmeniz daha kolay olur, yoksa 96 parçası verilince mi? Dünya da şeker hastalığının heryıl binlerce can alması, milyonlarca sakatlık oluşturmasını önlemek için çalışan  hekimlerin bu ölçüm yöntemiyle başarı şanslarının artacağına inancım tamdır. Bir doktor olarak anlatabildiğimiz kadar meslektaşlarımıza tecrübelerimizi paylaşarak, hasta olarak çevremizde ki  şeker hastalarını bu konuda bilinçlendirerek  sorumluluğumuzu yerine getirebiliriz.

CGMS ile ilgili anlatmak istediklerim, yaşadığım heyecan aslında çok  fazla ama akademik kelimelerle  boğulmuş bir yazı olmasını istemediğim için yazıyı sonlandırmak istiyorum.

Son olarak, cihazın SGK tarafından karşılanmamasını büyük bir kayıp olarak  görüyorum. Bu üzüntümün yakında biteceğine  inanıyorum. Yaygınlaşmaya başladıkça ihtiyaç olduğu anlaşılacak ve geri ödeme kapsamına dahil edilecektir.

Müjdeli bir haber vererek  yazımı sonlandıracağım firması yetkililerinden aldığım bilgilere göre 2019 yılının sonunda cihazın akıllı telefonlara uygun aplikasyonu geliştirilecek. Artık okuyucu cihazına gerek kalmadan telefonunuzu kolunuza yaklaştırarak şeker ölçmek mümkün hale gelecek.

 

 

Sosyal Medyada Dr. Banu Öztürk

 
 

Twitter'da Banu Öztürk

2020 -Uzm. Dr. Banu Öztürk. Her hakkı saklıdır.